ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

9. The value of the 8th term is 78. The sequence is increasing by 10 at each step. Explicit equation: y = 10x - 2 Recursive: now = previous term + 10 Find the 2
what is the range set of 72,82,65,67,80,81,67​
Evaluate7.2÷0.38.(Round to the hundredth place as needed.)
Jade wants to measure the thickness of a copper wire. She wound the copper wire 30 times around a pencil and used a ruler to measure the length of the wound wir
when the whole p is divided by 18 ,24or30 the remainder is 3. Find the least value of p​
Which state was NOT a restoration colony? A. New York B. Georgia C. New Jersey D. Carolina
What is the solution to this equation? 6x = 36 O A. x = 30 O B. x = 216 C. x = 6 O D. x= 4
i need help please i would appreciate it​
A student was asked to separate a mixture of chemicals. The weight of each component within the mixture is as follows: potassium bromide 2.53g and 0.760g barium
***List 3 characteristics of all living things** ***