greyalixia greyalixia
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 6 dollars. Diane buys P pounds. Write an equation to represent the total cost c that Diane pays.

Respuesta :

johnstonj59
johnstonj59 johnstonj59
  • 03-04-2020

Answer:

[tex]C=6P[/tex]

Step-by-step explanation:

Because the cost (c) depends on the pounds (p), we have to multiple the weight by 6, because it is $6 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Where did Labor Day originate? A. Canada B. Ohio C. JCPenney D. California
A company sells cookies in 250-gram packs. When a particular batch of 1,000 packs was weighed, the mean weight per pack was 255 grams and the standard deviation
whats the prefix in the word unafraid
You have a mean score of 84 after taking five 100-point tests. What do you need to score on the sixth 100-point test to have a mean score of 85? **Highschool Al
You are to give ampicillin 35 mg/kg to a child with a mass of 26 kg. If stock on hand is 250 mg/capsule, how many capsules should be given?
What is the term for the basic plan for the United States government?
"The gravity of the Sun causes the planets to move in a circular path." Which law of motion is this? a. first law b. second law c. third law
What is 9p/17pq simplified
what is the value the 1 in 214,278,216
A number t divided by 82