hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

Write in function form X+y=6..?
What is 0.75 as a fraction in simplist form
Simple Machine Lever: A ________ that pivots on top of a fixed point called a _______.
Simple Machine Lever: A ________ that pivots on top of a fixed point called a _______.
Randal answers 96 out of 120 questions correctly on a science exam. What percent of the questions did Randal answer correctly
The net force acting on a 50 kg crate is 0 N. What is the crate's acceleration
what derived unit is usually used to express the density of liquids?
Solve the equation log 6x - 3 = -4
Who is SohCahToa Joe? on Csi geometry:trigonometry I need the answers.
What is adaptation in animals and plants