tamaralorraine7 tamaralorraine7
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen hotdogs costs $6.90, a customer wants to purchase four single hotdogs, how much would this cost

Respuesta :

abiolatolu90
abiolatolu90 abiolatolu90
  • 04-04-2020

Answer:

4 hotdogs will cost $2.30

Step-by-step explanation:

12 hotdogs cost $6.90

1 hotdog = $6.90/12

≈ $0.575

4 will cost

4*0.575 = $2.30

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 04-04-2020

Answer: $2.30

Step-by-step explanation:

A dozen hotdog costs $6.90

He wants to buy 4

So let's have this way

One dozen =12

12hotdog........$6.90

4 hotdogs.......k

Cross multiply

K=$6.90×4/12

K=$27.6/12

K=$2.30

Answer Link

Otras preguntas

Occupational exposure to blood borne pathogens can occur in which of the following sxenarios (Select all that apply) A) needlestick from a needle containing inf
A cube has a volume of 300 cm3. If all the side lengths are multiplied by 7, what will the resulting volume be?
Which of the following is likely to produce crystals if disturbed?
These countries have a coastline. Select all that apply -Andorra -Austria -Denmark -France -Norway -Spain -Switzerland
A company will begin stocking remote control devices. expected monthly demand is 800 units. the controllers can be purchased from either supplier a or supplier
Benefits of Using Health Resources Effectively
A. Suspension of disbelief B. Realistic dialogue C. Short sentences D. Parallel structure
8.54 rounded to nearest hundredth​
Which function is represented by the graph
Find the lateral and surface area of each cone