jazsanchez21p jazsanchez21p
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

A box of cereal cost 3.59 for 30 oz. How mich is the unit per ounce ? Round to the nearest cent

Respuesta :

katie6wpg katie6wpg
  • 01-05-2020

Answer:

The correct answer is $0.12.  

Step-by-step explanation:

We are asked to find the unit price, or price per ounce.  To do this, we must divide the total price ($3.59) by the number of ounces in the total price (30 oz).  This is modeled below:

$3.59/30 = $0.11967

However, we are asked to round to the nearest cent, which means that our answer is:

$0.12

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

help me with this!! what is 452 x 271
What conclusions did you draw as you evaluated this text? What helped you reach your conclusions? i don't know what to do
Help me please[tex] \\ [/tex]❝How did i go from growing up to breaking down❞-ts​
I need help with this one
Solve x2 8x = 33 by completing the square. Which is the solution set of the equation? {–11, 3} {–3, 11} {–4, 4} {–7, 7}.
What is demand? In your own word
I'm 16. How can I know if I have a growth hormone deficiency?.
Which inequality is represented by this graph? A) 0>x B) x>0 C) 0 ≥ x D) x ≥ 0 PLS ANSWER FAST!!!
How long do you think it would take to create a canyon as deep as the Grand Canyon? Explain your reasoning.
is this the right answer?