missycue missycue
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Heather is deciding how many people to take to the movies if two people cost $16 and three people cost $24 and eight people cost $56 how many people would cost $72

Respuesta :

itzibitzyspider
itzibitzyspider itzibitzyspider
  • 01-05-2020
$16/2=$8 per person
$24/3=$8
$56/8=$7
$72/$8=9 people
Answer Link

Otras preguntas

What is a Newton unit? kg-m/sec2 m/sec m/sec2 m2/sec
Which feature is considered evidence for continental drift?
Discribe the economy of the us in the 1920s
Reaching a conclusion by looking at several examples is called
What is part of a line,has one end point,and continues in one direction?
Discribe the economy of the us in the 1920s
Jonathan makes a weekly allowance of $25. He also makes $9.50 an hours at his job. Because of his age, Jonathan can work no more than 20 hours per week. a) Writ
what causes nationalism
In an arithmetic sequence, find a50 when a1=7 and d=5 a. 495 b. 252 c. 275 d. 349
By studying the suffix of fallacy, a reader can conclude it means