Codypaulfreel Codypaulfreel
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is r in this math question -8=5.5-r

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-05-2020

Answer:

13.5 =r

Step-by-step explanation:

-8=5.5-r

Subtract 5.5 from each side

-8-5.5 =5.5-5.5-r

-13.5 = -r

Multiply each side by -1

13.5 =r

Answer Link
shisjz42069 shisjz42069
  • 01-05-2020
-8=5.5-rat


13.5 = r ....
Answer Link

Otras preguntas

find the length of line segment A (-2,3) B (2, 1)
mrs. haines paid $43.94 for 12.7 gallons of gas. She used some credit card points to get 52 cents off per gallon. What is the original price of the gas per gall
What does n equal????????????????????
How does the sun manage to maintain an environment in its core that is conducive to nuclear fusion?
16. Which of the following sentences has an error in capitalization? A. I already heard the news about Jamie and Alex: they are going to have a baby!
In a certain grocery store, strawberries cost $5.28 per pound ( 5.28 dollars/lb ). what is the cost per ounce?
why do corporations that issue new securities to raise capital now conduct more of this business in financial markets in europe and asia than in the united stat
If you have a gross of items, you have 144 items. if you buy a gross of eggs, how many dozen eggs do you have? express your answer in dozens. do not enter the u
which groups would benefit from repealing the high tariffs known as the Corn Laws? Why?
solve each system by substitution.