amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the westside bakery uses 440 pounds of sugar to make 1,000 cakes each cake contain the same amount of sugar how many pounds of sugar are used in each cake
Algebra- Find the unknown digit to make each statement true 1. 2.48 > 2.4 _ 1 > 2.463 2. 5.723 < 5.72 _ < 5.725 3. 7.64 < 7 _
Sam buys 10 oranges & 11 apples for $10.05. The total cost of 1orange &1apple is$0.94. How much does an apple cost?
A Rectangle Measures 11Cm By 30 Cm. What is its area?
Algebra- Find the unknown digit to make each statement true 1. 2.48 > 2.4 _ 1 > 2.463 2. 5.723 < 5.72 _ < 5.725 3. 7.64 < 7 _
why are some animals more likely to survive to adulthood than other animals?
What are disadvantages and advantages of parallel circuits
factor these expressions: 1. 7+14x 2. 32x-15 3. 24+32x 4. 6x-9 5. 48+24x 6. 72-18x 7. 25x+14
What types of gas molecules typically diffuse and effuse faster?
Early in mitosis, the nucleus, nucleolus, and nuclear envelope begin to dissolve in preparation for cell division. In which stage of the cell cycle is this proc