Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

What is the purpose of the lenses in a camera
plese help with this qashtion ?
can someone help please?
If element X has 7 protons, how many electrons does it have?
HELP PLEASE!!!!!! I need help. I'm horrible with math. I'm sorry to bother everyone.
why wouldn't the postmodern architect of the san antonio librarywant to continue his bold red exterior design throughout the interior
Which expression gives the same value as 3 + 5(x + 2) − 4 when you substitute x = 3 and x = 4? A.) x − 15 B.) 5x − 10 C.) 7x − 12 − 10 D.) 5x + 9
Which are examples of deliberate actions by the government to limit the rights of citizens? Select all that apply. Decree of the Reich Voting rights act of 19
There are two factors of -36 such that one factor is 11 less than half of the other factor. Choose all the pairs of these factors. -2 and 18 -6 and 6 3 and -12
Put the numbers in order from least to greatest. 17 , 4.12, 41 10 , 4 2 15