tiaW00
tiaW00 tiaW00
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Chris bought 6 pounds of sugar for $4. How many pounds of sugar did he get per dollar?

-if necessary, round your answer to the nearest hundredth

Respuesta :

milaradojevic246 milaradojevic246
  • 02-05-2020

Answer:

6÷4=1,5

Step-by-step explanation:

per one dollar he bought 1,5 pounds of sugar

Answer Link
christaphillips
christaphillips christaphillips
  • 02-05-2020
The answer is 1.5

4x1= 4
4x0.5= 2
4+2=6
Answer Link

Otras preguntas

Express the exact value of csc 60 degrees with a rational denominator?
A rectangular prism has a volume of 105 m3. This prism is enlarged using a scale factor of 4. What is the volume of the enlarged prism?Please Explain...
what role did sectionalism play in Lincoln's winning the 1860 election?
determine the most precise name of the quadrilateral ABCD from the information given. for #13 & #14
What Is Solar Radiation?
Whats the equation of a circle centered at (7,1) that passes through (-2,10)
70-q-q-2q=80 We'll this is confusing
what is the common name for calcium silicate?
what are the 2 properties of enzymes that allow them to act as biological catalysts?
Solve the simultaneous equations 2x+3y=-3 3x-2y=28