rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

When air pressure decreases, the mercury in a barometer _____. goes down goes up stays the same
What is the theme of the tortoise and the hare?
Which process is responsible for the growth and repair of human tissue
As a result of the Spanish-American War, what islands in the Pacific Ocean did the United States gain control of? A. the Galapagos Islands B. the Hawaiian Islan
How many significant figures are in the measurement 603.040 g? A. 3 B. 4 C. 5 D. 6
Read the following excerpt from “The Contest” by Arthur Conan Doyle: The whole chorus was in full blast, the hummers humming, the shouters bellowing, the tapper
!!!!!!!!!! 50 points !!!!!!!!!!!!! You and a friend both got A's on your math tests. You go out to celebration dinner and your food bill is $55. You leave an 18
What might South Asia have a large steel industry
why can you compare two fractions with the same denominator by only comparing the numerators
The sum of the ages of tim and susan is 20 years. In 4 years, Tim's age will be three-fourths of Susan's age. How old is Susan now