XxGxlaxyxX XxGxlaxyxX
  • 01-07-2020
  • Mathematics
contestada

7th grade math I need help with this

7th grade math I need help with this class=

Respuesta :

brb0702
brb0702 brb0702
  • 01-07-2020

Answer:

each bag of candy is $6.00

Step-by-step explanation:

1 bag would cost $6.00

1×$6.00=$6.00

6 bags × $6.00 = $36.00

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-07-2020

Answer:

the constant of proportionally is 6

the prices of 6 bags of candy is 36

Step-by-step explanation:

to find the constant u divide 6 by 1 to find how they multiplying it by

the prices for six bags is 36 bc u can do 6 times 6 or look at the graph and see that it lands on 36

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

1.6 Describe how vocation stress may negatively affect your family life. (2x2) (4)​
how to solve x=7y+3 and 9y-x=1 using subsituation method and showing work.
just checking again will mark brainliest (science) Which statement is MOST accurate regarding fossils? a. Fossils found in upper layers of a rock section are ge
HELP HELP HELP I NEED THIS HURRY
besties besties please help im desparate
Can parallel octaves occur between the bass and tenor? Thanks! :)
PLEASE HELP ME ASAP!!!!
Find the side length of a square with area 16/49 square inches.
Addison is shooting a free throw. The initial height of the ball is represented by the____ A. x-intercept B. y-intercept C. zeros D. vertex
Good morning can somebody help me out I appreciate it !!!!!!