Nonameform3
Nonameform3 Nonameform3
  • 02-07-2020
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price?
A. $0.01 for 12 seconds
B. $0.25 for 5 minutes
C. $1.00 for 4 hours
D. $5.00 for 1 day

Respuesta :

deliaaaxox deliaaaxox
  • 02-07-2020
The answer is D
Because a unit rate has a one and the bottom always
Answer Link

Otras preguntas

As a result of British-led raids along the Chesapeake Bay during the War of 1812, the British
How is a system of equations created when each linear function is given as a set of two ordered pairs?
how do cubans celebrate independence day
Why was the war such a big discussed topic??
An open box is to be made from a rectangular piece of cardboard that measures 6 in. by 3 in., by cutting out squares of the same size from each corner and bendi
Please HEEEEEEEELPPPPPPPPPP
Which property of equality justifies the following statement? "If y-4= 6 then y= 10" A. Addition property of equality B. Multiplication property of equality C.
Which of the following expressions is equivalent to the expression x - 6? x + 6 -6 + x -x + 6 6 - x
£48 in the ratio of 3:1
A 32-pound box of cantaloupes costs $24.40. How much would a 12- pound box cost?