meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Water molecules have a polarity, which allows them to be electrically attracted to other water molecules and other polar molecules by weak chemical bonds known
ASAP PLZ HELP FAST 1. True or False: Clutching both hands at the throat is the universal sign for choking.   True   False 2.True or False: Fi
Which style of painting is the Peale family known for? A. abstract B. representational C. nonrepresentational
How do you use a Punnet Square?
According to Aristotle what are the three primary ways a speaker can influence an audience
THE answer I need some help i do not get it
1. True/False: When a person goes into a deep sleep, the brain becomes inactive. 2. True/False: The three levels of consciousness identified by Sigmund Freud a
We must know the Inflation Rate and the Nominal GDP in order to calculate Real GDP. True False
2. What is a reason few people have settled in the interior of Australia? (1 point) A.No mineral wealth is in the area. B.Land is too expensive. C.The area is
please help solve for x