edwinda4
edwinda4 edwinda4
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $2 and three candy bars. You spent a total of $11. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

bree39raim
bree39raim bree39raim
  • 01-09-2020

Answer:

$3 each

Step-by-step explanation:

Minus the $2 from $11 gives you $9. So $9÷3=$3 per candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

Letter B (found in the image above) represents a cell in which phase? A) Prophase B) Metaphase C) Anaphase D) Interphase (ignore highlighted answer, was just a
in a certain apartment building, apartments can come with 2,3 or 4 bedrooms. they can have 1 or 2 bathrooms, and they can be located on the lower, middle or upp
Where is rna manufactured
A number greater than 1000 whose prime factorization contains one prime number that does not repeat one prime number that repeats three times and one prime numb
what is the scientific notation for 1,200,000,000
Prokaryotes are different from because prokaryotes cells lack DNA A. True B. False
Ben was 0.75 he grin 2/10 what is he now
ANSWER FAST AND CORRECTLY FOR BRAINLIEST What is the median for the bar graph below?
write the value of the underlined digit 5.349 the underlined number is 3
What was one reason that China lost the Sino-Japanese War? (Choices in photo)