Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When solving a quadratic equation, what do the x-values stand for as it relates to plotting the graph of the equation? a. x-intercepts c. minimum value b. verte
what is mean by d a s h o p a c h e r​
Find the measure of each interior angle of the regular polygon.
Super hard question for 50 pointswhat is 1+1=?​
Write in a paragraph why would you go to California on spring break (I’m giving 50 points and brainliest)
What phase will you see one week after
Why should you be chosen to be responsible for *school* Prom? You should include your ideas and costings.
What is the volume of the following rectangular prism?
Find the probability of selecting a vowel from the word “MATHEMATICS” [please help!!!!]​
If the expression has a positive value, which inequality represents all possible values of x in the expression? -2x+1 A. X < 1/2 B. X > 1/2 C. X < -1/2