Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

you measure or observe two events to occur at the same time one nearby and one further away. Which one did you actually see first?
Find the value of x.  Round to nearest hundredth if necessary.
“The genetic code is universal.” Explain this statement.
By the mid-1700s, the largest city in the colonies was (A) New York (B) Boston (C) Philadelphia (D) Charleston (E) Wilmington, Delaware
How did scientists discover the common structure of cells?
Write a system of equations with a solution (4,–3)
Does every point lie in a quadrant?
Write a system of equations with a solution (4,–3)
which state of matter has the least amount of energy?
Dominick lives 1 3/4 miles from his school.  If his mother drives him half the way, how far will Dominick have to walk to get to school?