keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

What is the most important function of nucleic acids
Please Answer these following questions...1. What is (-7)^5 in expanded form2. Solve 2s^3 - 4r^2 if r = 1 and s = 5 (explain all steps)3. How would you convince
Answer this question Angie and her friends are 3/4 of a pizza.Her brother joe ate 2/3 of what was left.How much did joe eat?
a symbol for caledonium
Which sentence contains a misplaced modifier?  A.With loud shouts and screams, the Morenos felt the arena vibrate.  B.Soon, a loud buzzer sounded, and the playe
How long did the Zhou dynasty rule?
How much does the element Radon cost per pound
Solve 24 over 17 = m over 34 What is "m"??
A football team lost 5 yards on each of 3 plays. Explain how you could use a number line to find the teams change in field position after the 3 plays.
why are the seasons  at higher latitudes different from seasons at latitudes near the equator