montanaharrington montanaharrington
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

mr jones is deciding which package of cheese to buy. which package costs less per ounce?? how much less per ounce is it?

mr jones is deciding which package of cheese to buy which package costs less per ounce how much less per ounce is it class=

Respuesta :

dd22222 dd22222
  • 01-10-2020

package 1 is 0.25 cents per ounce

package 2 is 0.23 cents per ounce

package 2 costs less by 0.02 cents

Step-by-step explanation:

there are 24 ounces in package 2. Divide cost by number of ounces to get the cost of 1 ounce.

Answer Link
jojo7698 jojo7698
  • 01-10-2020
12 oz is .75LB so 1.5LB is larger than the sliced cheese but when you double the sliced cheese it would be 1.5LB and $6.00 which means you could get the same amount of cheese from the block for less money so mr Jones should get the block of cheese (package 2)
Answer Link

Otras preguntas

which is an component of the modern cell theory that was not part of the original cell theory?
write essay about the four agreements by Don Miguel Ruiz
What is 3246×456785555555
Helppp pleaseee asap :((((((
I WILL GIVE FREE PTS TO WHOEVER HELPS ME BY ANSWERING THIS!!!!How did Clause 29 of the Magna Carta help to guarantee the rights of individuals living in England
How did the fundamental orders of connecticut differ from the mayflower compact?
In south wind, the wind is coming from the
The oil prices for 2014, rounded to the nearest dollar, were: 95, 101, 101, 102, 102, 106, 104, 97, 93, 84, 76, 59. what is the interquartile range? provide a n
how do the tucks show kindness to winnie
What kind of number cannot be written as a quotient of two integers?