Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

The time required for a skilled worker to produce x shirts is given by the function T(x) = 4x + 2, where T is measured in hours. The salary the she is paid is g
Plz help me get the answer to these ASAP!!!!!!!
how much work is done using a 500 W microwave for 5 minutes
I need help picking out a title for my poem. Can anyone help?The pain in her heart, the pain in her wristsKnees fall into surrender, the demons have wonShe gave
Which best describes the ecosystem at Point A?
The problem . . . was a strange stirring, a sense of dissatisfaction, a yearning that women suffered in the middle of the twentieth century in the United States
The two figures are similar. a). Write the similarity statement. b). Is the image of the dilation a reduction or an enlargement of the original figure? Expl
Can someone please explain how horizontal, vertical and conglomerate mergers compare?
What is the measure of < B?
Can someone please help me