campbellzav campbellzav
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Josie bought 750 bags of peanuts for $375 he intends to sell each bag for $.15 more than you paid how much should he charge for each bag

Respuesta :

Zenyia
Zenyia Zenyia
  • 01-10-2020

Step-by-step explanation:

Jose bought 750 bags for $375.00

Each bag cost $375/750= $0.50

He  intends to sells them for $0.15 more

He should charge : $0.5 +$0.15=$0.65

Answer Link

Otras preguntas

Cruel words are weapons Which kind of figurative language is used here A-simile B-personification C-metaphor D-diction
what were the long term effects of jackie robinson breaking the color barrier ?
Briefly explain the difference between irony and foreshadowing.
Ensuring _____ means ensuring peacefulness or calmness.
When should you use a numbered list format as a visual aid? when you are trying to add key information when you want to highlight specific ideas when you are pr
Easy tips to memorize things
Barely did these in class...
. There are some restrictions on freedom of assembly and freedom of speech under a ____________ system. capitalist socialist mixed economy communist
Which type of persuasive appeal seeks to show that an argument is correct or valid? emotional philosophical logical ethical
starting time 6:57 p.m. elapsed time 47 minutes