weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

A scientist makes a type of brass by mixing copper and zinc in the ratio of 8 to 2. How many kilograms of copper and zinc does he need to make 40 kilograms of b
how did the roman republic come to an end bullet points please
see yall tomorrow byeeeeeee
5. The value of ACOR stock rose 4.5% during June. The stock sold for $28 a share at the end of May. How much did the value of ACOR stock increase during June?​
solve 3/4x+2=5/4x-6 ​
Which of the following types of details that appear in a memoir are used by the author to show factual information? I. author statements of belief II. descripti
______________ won the election of 1844. a. Mirabeau Lamar b. Anson Jones c. Edward Burleson d. Charles W. Jackson Please select the best answer from the choic
solve for x: -(6p-4)=48p/16p ​
There are 4 students on a team for a relay race. How many teams can be made from 29 students?
How do you know what numbers to put where in the percent proportion?