leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

Which battle produced the bloodiest day of the Civil War?
The last new star was added to the American flag in which year?
Two ratios (fractions) that are equal to each other.
This song, written and recorded by Woody Guthrie, puts to music a walk along our country’s highways, valleys, deserts, and wheat fields. Name the tune. a. “Am
What modern First Lady wore a bejeweled American Flag in her lapel on every Fourth of July? Pat Nixon, Jackie Kennedy, Hillary Clinton Betty Ford?
This haunting and eloquent military tune originated as a signal to mark the end of the day, and is used today at funerals, wreath-laying services, and memorial
What are two movies which titles relate to 4th of July?
This haunting and eloquent military tune originated as a signal to mark the end of the day, and is used today at funerals, wreath-laying services, and memorial
The first official U.S. flag, adopted in 1777, had what component(s) on it? a. Thirteen stars and thirteen stripes b. Thirteen stripes and the words “Don’t Tr
The 555-foot-tall Washington Monument in Washington, D.C., is an example of which of the following types of structures? a. pyramid b. geodesic dome c. obeli