Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve this question
is ab tangent to the circle​
On January 1, 2015, Lake Co. purchased a machine for $1,056,000 and calculated depreciation using the straight-line method, with an estimated useful life of eig
Pls help will give the big brain award +if you help more you get more brainliest
Compare and contrast the Mughals Empire to the Safavids Empire
Imagine you have been invited to work with elected officials in your town on one issue of importance to your community. What primary issue would you want to wor
To find the distance d from a house in Miami Beach to a house on the Star Island, Mr. Marrero measures from the house on shore to point B, as shown in the diagr
How did Mansa Musa gain his fortune?
Help me with 3, 5 and 6 please I don’t get it !
How might illiterate men and women learn of escape routes if they couldn’t read?