alexiasofiabts
alexiasofiabts alexiasofiabts
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Helppp pleaseee this is due on 10 minutes with explanation pleasee thank you

Helppp pleaseee this is due on 10 minutes with explanation pleasee thank you class=

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 01-11-2020

Answer:

Jed's Market

Step-by-step explanation:

Find out the cost of one candy bar for each store:

Smith's:

  1. 9.00 ÷ 3 = $3.00

Green's:

  1. 10.00 ÷ 4 = $2.50

Jed's:

  1. 12.00 ÷ 5 = $2.40

Wan's:

  1. It already tells you the price for each: $2.75

Finding the best deal:

  1. Look at all our costs per 1 candy bar. Which one has the smallest price?
  2. Because $2.40 is the smallest price, Jed's Market has the best buy.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Nous allons en France cet été? Write in present tense
What two farming groups helped push reform and help form the Populist Party? (PLEASE HELP)
Which of these is considered an example of Americana music? O A. "No Depression" by Uncle Tupelo O B. Modern Sounds in Country and Western Music by Ray Charles
Which description properly describes the plant structures involved in photosynthesis? A)Stomata take in water, sunlight, and carbon dioxide and release oxygen
PLEASE HURRY!!! These were not merely "friendly Indians." They had already experienced European slave traders raiding their villages for a hundred years or so,
What is the answer and why is it true?
Use the diagram to answer the question . Which structure is involved in hearing? B D C A
No se English please help me
Grant had saved $45.45 for a video game that cost $80.00. He got some money for his birthday. Now he only needs $10 more. How much money did he get for his birt
How old is yall im dumb