diegovega09
diegovega09 diegovega09
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Answer part C please

Answer part C please class=

Respuesta :

JesseGottaBag JesseGottaBag
  • 02-11-2020

Answer:

Sinea

Step-by-step explanation:

she spends more TRUST : )

Answer Link
hareesthebeast7
hareesthebeast7 hareesthebeast7
  • 02-11-2020

Answer:

Sinea spent more on souvenirs.

Step-by-step explanation:

Set the proportions for Sinea which is 5/12 and she spends $40 on snacks so 40/5 is 8. Now you multiply 8 by 12 so Sinea spent $96 on souvenirs.

Set the proportions for Ren which is 10/20 and he spends $40 on snacks so 40/10 is 4. Now you multiply 4 by 20 so Ren spent $80 on souvenirs.

$96>$80 so Sinea spent more.

Answer Link

Otras preguntas

Omar was paid on Friday. On Saturday he spent 1/4 of his pay and on Sunday he bought a new smartphone with 2/3 of the remainder. After spending $15 on dinner,
Can someone help me with this
Dear Jamie: The Student Council started a program— called “Welcome to Lincoln”—for new transfer students. This program gives new students a tour of the school a
True or False: The tundra and taiga are known as cold biomes.True
Hey i need help with this. 8 pencils cost $3.44. What is the unit rate for 1 pencil
Arnold took a tray of cookies to a party 90% of the cookies were eating only these 5 remain
[tex]1 + 1[/tex][tex]1 + 2[/tex]
C=y-a solve for y please
a gold nugget has a density of 38.6g/cm3 and a mass of 270.2. what is its volume?​
Jada's bike wheels have a diameter of 20 inches. How far does she travel if the wheels rotate 37 times?