hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Rachel can make 3 bracelets in an hour. Oliver can make only 2 bracelets in an hour, but he already has 5 completed bracelets. Explain to Rachel how she can use
When a mixture of water, sand, and salt is filtered, what passes throughthe filter paper?(1) water, only(2) water and sand, only(3) water and salt, only(4) wate
In 1933, COngress repealed Prohibition with the A. Eighteenth AMendment B. Nineteenth Amendment C. Twentieth Amendment D. Twenty-first Amendment
Which substance can be decomposed by chemical means? (1) ammonia (3) phosphorus (2) oxygen (4) silicon
1kg of cheese is 5.60 how much is 200g
In which substance does chlorine have an oxidation number of +1? (1) Cl2 (3) HClO(2) HCl (4) HClO2
A sample of Ca(OH)2 is considered to be an Arrhenius base because it dissolves in water to yield A. Ca2+ ions as the only positive ions in solution B. H3O+ ions
Asia made more contributions to society than Africa
How many tenths are there in 9 4/5
Derry says"I am thinking of a fraction. My fraction is bigger than 1/2 but smaller than 2/3. The numerator and the denominator of my fraction are both single di