jalayaballard jalayaballard
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Sameen bought 2 pounds of carrots for $6.60. At that rate, how much would 1 pound of carrots cost?

Respuesta :

dylansully04 dylansully04
  • 03-11-2020

Answer:

$3.30

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A line with a slope of 2 passes through (3,9) Which choice is an equation of this line?
someone help please QUESTION 4 Although people have been farming fish for many years, scientific fish farming is a fairly recent development. separates ite
What gene are we going to attempt to introduce into our bacterial strain?
How did Wilson's Progressivism differ from his two immediate predecessors?
Find the slope of the line that passes through (-95, 31) and (-94, 6).
Interest groups are free to lobby public officials to vote for laws favorable to the organization. T or F
The definition "'case' means (1) a set of circumstances, (2) a lawsuit, (3) a box for holding something" is an example of:
Nora says that the shapes shown below are translations of each other. Judy says that the transformation is a glide-reflection. In two or more complete sentences
At the democratic national convention bryan gave a moving speech titled “the cross of ____”
prove that root 7 is irrational by the method of contradiction