TsGxBeN TsGxBeN
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

a large tub of popcorn costs 3.80 and holds 200g a regular tub of popcorn costs 3.50 and holds 175g ,which is better value for money?

Respuesta :

DarkAngle1
DarkAngle1 DarkAngle1
  • 03-10-2016
175 grams is your answer I divided both of them.
Answer Link
absta2710 absta2710
  • 03-10-2016
200g because it's only 30 p more for an extra 25g
Answer Link

Otras preguntas

Do chickens have a backbone
describe 2 ways you could evaluate 37% of the sum of 27 3/5 and 15/9
Why is the ability to adjust conclusions when necessary important to critical thinking?
Write the word form and tell the value of the underlined digit. 9,000,009 the first 9 is underlined
how to change 3.25 in to 32.5
What is 2069 rounded to the nearest 1000
Which types of proteins help defend the body against foreign agents like bacteria?
how many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 23 miles per gallon?
what is the best way to find out the subject of a map
Lisa is standing on a dock beside a lake. She drops a rock from her hand into the lake. After the rock hits the surface of the lake, the rock's distance from th