amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true about exergonic reactions? A. In exergonic reactions, ΔG is positive due to the absorption of free energy. B. Exergonic reactions use mo
A man in a photograph is 1.5 inches in height. If the man is 6 ft. tall, what is the scale.
An object will remain at rest or maintain constant, straight-line motion unless acted on by a force that is ___________________.A.inertialB.balancedC.unbalanced
On June 8,1999, the national debt of the U.s.a was about $5,608,000,000,000.the population of the United states at the time was about 273,000,000.Suppose the na
what is the square root of 16 to the 8th power?
Is the sentence a simple or a compound sentence The hat was dark green and had a wide brim A simple B Compound
Which statement accurately describes the religion of early Hebrews? A. They believed in many gods and goddesses. B. They believed in a single, all-powerful God.
Simplify 17d-5e+13d-7e
Harry needs £400 to buy a new computer. He has saved £160 so far. What percentage has Harry saved
what is 6a-12=8a ?????????? in solving linear equations???