bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

Explain how principles of computer programming are applied in different languages to produce software applications
what is the answer to this​
which is not a type of heat transfer ​
Water goes over a waterfall at a rate of 162 1/2 gallons every 15 minutes. Which would not be a proportional you could use to solve for the gallons of water go
Help 15 points plus brainiest answer
What is the name for a disturbance that removes most of the organisms and damages the soil? A. Cyclical disturbance B. Secondary disturbance C. Primary disturba
Pls help a girl outttt
5. What effect did the invention of the cotton gin have on slavery? a. by decreasing the amount of slaves in the South, especially Alabama b. by restricting sla
4. What is the only particle that can move from atom to atom? This particle, 1 point when spinning, is also responsible for electric fields. * Proton Neutron El
Can someone help me. Please. Algebra.