ps4life1999 ps4life1999
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Provolone cheese costs $5.00 per pound. We can get 6 slices per pound. You need 8 slices for your recipe. How much does the cheese cost for your recipe

Respuesta :

nrajpal
nrajpal nrajpal
  • 01-12-2020

Answer:

6 dollars and 67 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

3. Assertion (A):- Plasma membrane is a selectively permeable membrane.Reason(R):- Plasma membrane allows entry and exit of substances from cell through the pro
Inequality’s c) Solve 3x + 7 > x + 19
Harper's hair was 7 centimeters long after her last haircut, and it grows 5 centimeters every year. Harper last got her hair cut 8 years ago. How long is it no
Simplify (a+b)(a^2-ab+b^2)
It’s how what does the word “dream” means to u
whats the GCF for 1248
list any 5 ways of nonviolent movement?​
What is a whistleblower
Help me brainliest insured
Many grocery store chains offer customers a card they can scan when they check out and offer discounts to people who do so. To get the​ card, customers must g