rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Describe at least two of Nast's achievements in his struggle to expose Tammany Hall presented in the document
The word sagacity means A: Showing responsibility B: Good judgment C: Dullness D: Exhibition of abnormal behavior The word bestowing means: A: Removing B: Expec
Let g(x) be the reflection across the y-axis of the function f(x) = 5x + 8. Identify the rule for g(x).A: g(x) = 5x − 8B: g(x) = −5x + 8C:g(x) = −5x − 8D: g(x)
Will mark you the branliest! which word has both of the following meanings? An area of land surrounded by four streets in a city. An obstruction of an opponents
What type of character is Sauron example of
Give one example of a question that science could test. Then, explain in your own words why it is an example of a scientific question. Help? Lol.
How does Obama help us understand his quote about the rule of law?
A wave that carries a large amount of energy will always have a ??
Which type of function is the result of adding a quadratic function and a linear function? A. a linear function B. a quadratic function C. a rational functio
which of The following situations show evidence of scapegoating