giarinkus giarinkus
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy 3 loaves of bread for $5 how many loaves can you buy for $12

Respuesta :

emilycox148
emilycox148 emilycox148
  • 01-12-2020

Answer:

You can buy 6 because it cost 2.50 for 1 loaf

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Angular oscillation of the slotted link is achieved by the crank OA, which rotates clockwise at the steady speed N = 118 rev/min. Find the angular velocity of t
a sealed container filled with argon gas at 35 c has a pressure of 832 torr. if the volume of the container is decreased by a factor of 2 what will happen to th
A solenoidal inductor for a printed circuit board is being redesigned. To save weight, the number of turns is reduced by one-fifth, with the geometric dimension
What is the probability of rolling a 4 (four) on the 1st die.... and a 1 (one) on the 2nd die. Yes.. it matters which die is which !?!?!?!? Help pleaseee
what is negative 1 plus positive 8
draw the image of quadrilateral ABCD under a translation by 2 units to the right and 5 units down
have government leaders and global citizens outlived the total depletion of resources as Thomas Malthus predicted?explain
Diluting sulfuric acid with water is highly exothermic: (a) Use Appendix B to find for diluting 1.00 mol of H2SO4(l) (d = 1.83 g/mL) to 1 L of 1.00 M H2SO4(aq)
classify each process as exothermic or endothermic.Evaporation of alcohol from skin: liquid C3H8O+5.2 kJ 》 vaporized C3H8O. Burning of propane ina gas grill: C3
1. Which term best describes the angle below? O A. Acute O B. Straight O C. Right O D. Obtuse