abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

what does the expression "what ever floats your boat" mean?
luisa has 183 pennies. hert dad gives her 128 more write a number sentence to show many pennies luisa has now
How do you use equal protection of law in a sentence
Which statement accurately describes the Battle of Marathon?   A. Athens fought alone against Darius's army and decisively defeated the Pers
Rheumatic fever is a bacterial disease that can result in degeneration of heart valves that would cause?
The widths of two similar rectangles are 16 cm and 14 cm. What is the ratio of their perimeters? Of their areas? a. 8:7 and 64:49 b. 9:8 and 64:49 c. 8 and 81-
What Is the Richest Country in the World?
what is a prefix for dote?
Why was FDR's Court Packing Plan a mistake?
The width of a computer monitor is 30 cm. If the perimeter is 144 cm, what is the area of the computer monitor?