makaylavega13 makaylavega13
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The number of oranges purchased varies directly as the price of the oranges. If 11 oranges cost $2.35, what is the cost of 18 oranges?

Respuesta :

dirjfoeie dirjfoeie
  • 02-12-2020
Your Answer—- $3.85
Answer Link

Otras preguntas

A cereal box has a height of 32 centimeters. It has a base with an area of 160 centimeters. What is the volume, in cubic centimeters, of the cereal box.
Why were some Serbians and Bosnians angry with Austria-Hungary in 1914?
One number is 1 more than 2 times another. Their product is 36. Find the numbers.
a line is represented by the equation 3x+2y=4. what is another way to represent the same line?
Which of the following choices best fits the blank in the sentence below? Daniel _______ six years old. A a great basketball player, is B , a great basketball p
i need to create a story in spanish kind of like a kids book! i need topic ideas! the requirements are to use the preterite present and imperfect! Any topic id
how can solar power be tested? what meterials will you need?
Select the correctly punctuated sentence. John warned. "I would wait, Ellen, if I were you." John warned; "I would wait, Ellen, if I were you." John warned, "I
When scientists analyze a rock for its age they are able to determine what events occurred and how it affected life. What do scientists deduce from this? A. det
What is meant by theme of place?