therealandonlyme2008
therealandonlyme2008 therealandonlyme2008
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A taxi in myrtle beach charges $2 per mile and $1 per person. If a taxi cab ride for 2 people cost $12, how far did the taxi cab travel ( don’t include units (miles) in the answer)

Respuesta :

avakaij
avakaij avakaij
  • 03-12-2020

Answer:

I belive the answer is 5

Step-by-step explanation:

$12- $2 for ppl= $10

$10÷$2 per mile = 5

Answer Link

Otras preguntas

What's the cubic feet?
celeb types 100 words in 5 minutes what is the unit rate
Given that a 18.00 g milk chocolate bar contains 11.00 g of sugar, calculate the percentage of sugar present in 18.00 g of milk chocolate bar keeping in mind th
(b) Fatima starts a phone call at 18:32 The phone call finishes at 19:16 Work out the length of the phone call.
Which kind of contrast are present in the Louvre museum?
PLZZZZZ HELP What is Ernesto Galarza's purpose for writing "Barrio Boy?"
Do young people today need to be better informed about health issues?
Why are latitude and longitude included on maps? A. It is the simplest way to give directions to travelers. B. It is a way to determine the exact location of an
sammy's bicycle and tricycles. clarence went to Sammy's and counted 37 sets of handlebars and 95 wheels. How many bicycles and tricycles did Sammy have in his s
calculate the calculate the perimeter of square 5:3 cm​