june72
june72 june72
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $3.75.
At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

ImNoThErE90
ImNoThErE90 ImNoThErE90
  • 03-12-2020

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Lets find the unit rate first! 3.75/3 because that is the problem. Now once we divide that we get 1.25. With 1.25 we multiply by 2 to get your answer of 2.50!

Have a good day!

Answer Link
dc777new11
dc777new11 dc777new11
  • 03-12-2020

Answer:

The answer am almost postive is 2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP GIVING BRAINLIEST IF CORRECT AND ANSWERS ALL!!!!! The Harlem Renaissance was a period of great artistic expression in the black community. Consider
what word contains the ketters N and Y and a?
If an internet service can download a 2GB file in 50seconds Find the internet speed in MBps
identify the graph and the solution of the given system. 2x+3y=0. -3y=6-2x
True or False: Space is expanding, galaxies are not flying away from each other.
Nearly 1 million South Sudanese refugees in Uganda.a. Trueb. False
what connection between sheriffs experiment and Sachs experiment is revealed in paragraph 8-10
Which country experienced a civil war in 2005?a) Egyptb) Kenyac) South Africad) Sudan
"Eat Healthy Stay Healthy" is the slogan to keep oneself healthy and active. H are some sources of healthy food: BERRIES, FRUITS, VEGETABLES, GRAINS LENTILS and
I am a grade 9 student currently studying biology, chemistry and more as my electives. \ desire to be a doctor and is amazed by the human body and structures of