brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

why does Anaya associate books and libraries with freedom
Belief in the ideas of the enlightenment and disconnect within the third state were causes of the
Who was the 11th president of The United States Of America?
The descriptions of situations that 4 students think can be modeled by a linear function are listed in the table below. Anna- The amount in a savings account gr
Connor bought a pack of 4 notebooks for $8.20.What was the unit price
It takes three identical water pumps 8 hours to fill a pool. How long would it take four of the same pumps to fill the pool?
What did the quran expect of those who followed its teachings?
Is it reasonable that the distribution of checking account balances approximates a normal distribution? determine the mean and the standard deviation for the sa
James mcpherson why the men fought in the civil war
find the rate of change for y=4x-1