wilmarisreyes3423 wilmarisreyes3423
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

2 lb for $4.98 5 lb for $12.25 8 lb for $18.80 10 lb for $23.70 which is a better buy?

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 04-01-2021

Answer:

8 lb for $18.80 is best buy option

Step-by-step explanation:

Given:

  1. 2 lb for $4.98
  2. 5 lb for $12.25
  3. 8 lb for $18.80
  4. 10 lb for $23.70

Find:

Best buy option

Computation:

1.  2 lb for $4.98

For 1 lb = $4.98 / 2

For 1 lb = $2.49

2.  5 lb for $12.25

For 1 lb = $12.25 / 5

For 1 lb = $2.45

3.  8 lb for $18.80

For 1 lb = $18.80 / 8

For 1 lb = $2.35

4.  10 lb for $23.70

For 1 lb = $23.70 / 10

For 1 lb = $2.37

Answer Link

Otras preguntas

Students make 84.5 oz of liquid soap for a craft fair they put soap in 6.5 oz bottles and so each bottle for $5.50 how much do students earn if they sell all th
Why can we never prove that a hypothesis is true?
What values of x must be excluded from the domain of f(x) = x + 7 _____ x^2 - 5x -6 A ) x =1 and x =-6 B ) x = -1 and x=6 C ) x= -7 D ) x = 2 an
Determine which choice(s) is/are correct? I. Stirring slows down (decreases) rate of dissolution. II. Grinding solids increases their surface area of contac
Divide 3,724 ÷ 6. What is the remainder? The remainder is?
Evaluate each expression 35 - (-44)
an American space traveler
Plz help me in 7 and 5
Add using a number line 5/6 plus - 1 1/6
how did the church respond to galileo's views about the solar system