a1s2ton a1s2ton
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Tarra wants to buy grapes. If one pound of grapes costs $1.98, how much does Tarra pay for One-half of a pound of grapes?

$0.99
$1.98
$2.48
$3.96

Respuesta :

laurakd224
laurakd224 laurakd224
  • 04-01-2021

0.99

one pound costs 1.98, so you divide that by 2 to figure out what half a pound would cost

Answer Link
marahatallah2006
marahatallah2006 marahatallah2006
  • 04-01-2021
Answer: $0.99
I hope this helps you with your stuff
Answer Link

Otras preguntas

HELP ME FASTER THEN EVER!!!! PLEASE HURRY! 5 STARS AND THANKS IF RIGHT! 1/4 x 32
Which type of protein in bedded in the plasma membrane age reactions of molecules that arrive
can someone know this asap​
Why was the antiwar movement especially strong at colleges
Which statement is true about nuclear decay? Nuclear decay rates are constant. Nuclear decay rates are affected by the temperature of a sample. Nuclear decay
3^1/4 + 6^3 Which of the following is equivalent to the expression above? A. 1/3^4 + 216 B. 4√3 + 18 C. 3√4 + 216 D. 4√3 + 216
( I see you.) Verb in sentence is transitive or intransitive?
The table shows the change in yards forthree plays in football games use information to complete the statement below
Find an integer value of b that makes x^2 + bx - 81 factorable​
PLZ HELPPPPP thx plzzz