aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

An enzyme is used to catalyze a metabolic reaction. What would most likely happen if an enzyme inhibitor were added during the reaction? The inhibitor would c
Scientists studied reproduction in the New Zealand mud snail to answer the question, “Are there benefits to reproducing sexually or asexually?” Which of these h
if most Americans favor cutting spending or raising taxes to balance the budget, why have politicians not taken either of these steps to do so?
Nalia nalia work 3.5 hours more than Lisa together they worked a total of 18 hours Lissa worked H hours
7) Simplify (5^10 x 7^14)^10 A. 5^20 x 7^24 B. 5^100 x 7^24 C. 5^100 x 7^140 D. 5^20 x 7^140
How are the arch, the vault and the dome all related to one another?
For every $12 he earns babysitting , he saves $5 , on saturday , rob earned $48 babysitting how much money did he save
Which of these BEST describes the official status of African Americans in the United States during World War I? A) undifferentiated from white Americans B) su
If Sarah works at Starbucks and gets paid $9.50 per hour how much will her gross pay be if she worked 37 hours
A bullet with mass 1.0kg and velocity 180 m/s is brought to rest in 0.02 s by a sandbag.assuming constant acceleration in the sandbag,how deep,in meters,did the