rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

-2.4f + 0.4f - 13 - 5 simplified
nnjnjjknjjkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Find the sum of 8, x, minus, 28x−2 and minus, 3, x, squared, minus, 7−3x 2 −7.
I need help ASAP please! I'm taking an assessment and I'm having trouble with a couple questions :c (WHY IS HIGHSCHOOL GEOMETRY SO HARD RAHHH!!)
Economics, as a social science, is concerned with how to make moneya) Trueb) False
What should you do before suctioning a child who has an upper airway obstruction? A) determine if there is blood or debris in the airway B) give corticosteroids
(40 points) A pile of gravel in a quarry is forming at the end of a conveyor. The pile is forming the shape of a cone with a height of 4 feet and a circumferenc
Geometry is hard this test is on midsegments
Complete the chart Item Car Boat Skates Annual rate of decrease 20% 15% ? Value now $9800 $2200 $100 Value in t years ? ? 100(0.75)
Complete the chart Item Car Boat Skates Annual rate of decrease 20% 15% ? Value now $9800 $2200 $100 Value in t years ? ? 100(0.75)