shortyylesley shortyylesley
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

FreshFoods has 12 carrots for $4. How would you find the cost of 1 carrot?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021
4 divided by 12. 4/12 = .33 cents per carrot
Answer Link

Otras preguntas

An object of mass 2 kg has a linear momentum of magnitude 6 kg • m/s. What is this object’s kinetic energy?
If y^8= 4 and y^7=3/x, what is the value of y in terms of x?
Most autotrophs make “food” through the process of a. photosynthesis. b. homeostasis c. chemosynthesis d. cellular respiration
What is the average of 30, 40, and 80?
How can i solve this f:d->R f(x)=x at power2/x-1
How do enzymes help to carry out biochemical reactions? A. By decreasing the energy of the reactants B. By increasing the activation energy of the reaction C. B
Can someone explain lesson 6.3 math boxes in everyday math regarding the missing numbers on the number lines
Most autotrophs make “food” through the process of a. photosynthesis. b. homeostasis c. chemosynthesis d. cellular respiration
How can i solve this f:d->R f(x)=x at power2/x-1
How many prime numbers are there between 56 and 100?