lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

What is an example of service in the cement industry
In the excerpt from The Grapes of Wrath, how does the narrator mainly feel toward those he interacts with in town?
ways in which community Can help in Shaping one's personalities​
description of the perspectives of at least two other groups involved in the war of 1812
A boy whirls a ball on a string 1.0 m long in a horizontal circle at 50 rpm. If the mass of the ball is 0.22 kg What is the tension in the string?
Since this will be a double marriage, what does Titus propose (488-490)?
Find y. Give your answer in the simplest form.
Segment Given: BA= BC and DA= EC Proofs Prove: BD BE Statements BA BC 3 DA FC. Given BDE BE A Reasons
2.1 Give an example of a natural monopoly industry operating in South Africa. 2.2 State the efficient quantity. Justify your answer. 2.3 Differentiate monopoly
What characteristics do Elie Wiesel and Gandhi likely share that allow them to endure their respective imprisonments? Click here here to read the excerpt from E