Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

please help I dont understand Scale factor ​
1x-2y=18, 4x+3y=-16 what is this answer
What is classical liberalism, and what is its philosophy toward the economy, regulations, and relief? How do its followers see the role of government during bot
Thủy phân este trong môi trường kiềm, thu được natri axetat và ancol metylic. công thức X là gì?A. CH3 COOCH3B. CH3 COOC2H5C. C2H3 COOC2H5D. C2H5 COOCH3
I need help ASAP! How many reactants and products are in each element according to the chemical equation above.
20. Physical health problems, mental health/emotional problems, or family problems caused by a person's drug use is A. O drug complications. known as B. O abuse
Robin has read 3/4 times of a book. If Mark has read 1/2 as much as Robin, then how much of the book had he read?
9. What missing expression makes the equation balance? 5x + 8 + ? = 7x + 2 ​
Directions: Identify the underlined portion of the sentence. Erica smiled and placed the package on the counter. underline word: smiled placed a. Simple Subject
Identify the following keys. write AK for Alphanumeric keypad,NK for Numeric Keypad,CK for Cursor Key, FK for Function keys and SK for Special Keys.1. R -2. 8