potatoe0901 potatoe0901
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A $0.88 for 4 oz
B $1.05 for 5 oz
C $1.60 for 8 oz
D $2.28 for 12 oz

Which is most valuable?

Respuesta :

Dwonders2021
Dwonders2021 Dwonders2021
  • 02-02-2021

Answer:

D?

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A mass of 8 kg. moves at a rate of 14.3m/ sec. what is the KE developed by the mass
Which quotation from the teachings of Confucius (K'ung-fu-tzu) is most similar to the Golden Rule from Judeo-Christian teaching?
In what way do consumers benefit from being low-risk borrowers ?
The water in the Gulf of Mexico is____ the water near arctic regions a.less dense than b.more dense than c. Just as dense as
An item is purchased for a wholesale price of $48 and will be sold at a 55 percent markup. Which expression should be used to find the amount of the markup?
How many grams are in 0.02 moles of beryllium iodide, Bel2?
Which problem in the savanna regions of Africa is caused by population pressures and overuse of the land? A. rain forest destruction B. desertification C. a
N the 1920s, manufacturers encouraged consumerism by offering
When a motor is turned on, electrical energy is transformed to mechanical energy plus heat energy. TRUE or FALSE?
Solve the word problem. The base of a triangle with height h and area A is given by the formula b = 2a.h What is the base of a triangle with area 17 cm2 an