jvance78 jvance78
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought six drinks for
$18. How much does one
drink cost?

Respuesta :

natocmark natocmark
  • 04-02-2021

Answer: each drink is $3

Step-by-step explanation:

18$/6 bottles= 3$ each

Answer Link
jennabean868
jennabean868 jennabean868
  • 04-02-2021

Answer: $3

Step-by-step explanation:

You divide 18 by 6

Answer Link

Otras preguntas

HURRRRRRRY!!!!!!! What are the three benefits the East Coast to West Coast promises?
75, 87, 49, 68, 75, 84, 98 (mean, median mode or range) Please help!!
What two main biological processes are responsible for the cycling of oxygen
when there is no space to the sides to steer into, controlled braking might be necessary to achieve the ______ possible stopping distance.
describe the relative location of the united states in regard to europe
Which best describes Korean-Chinese relations during the Goryeo-Khitan War? 1) Korea and China had no relations. 2) Korea and China had violent relations. 3) Ko
suppose that 17 inches of wire cost $0.85 at the same rate how many inches of wire can be bought for $0.55​
Select the data points that need to be removed from this table for it to represent a linear function.
Need HELPPPP!!!!!! QUESTION 1Im giving brainliest!!Picasso was born along the coast of southern Spain in 1881 True False2 points QUESTION 2For a few year
I’m doing dinner practice for a quiz tomorrow but I’m confused on how to do any of this? It says mark the lines for rhyme scheme help? 50 points