KNGD4714 KNGD4714
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 1 1/4 pound package of turkey for 9 dollars what is the price of the turkey in the package

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 05-02-2021

Answer:

$7.2

Step-by-step explanation:

Given data

Weight = 1 1/4

convert to simple fraction= 5/4 pounds

The cost of 5/4 pounds of package = $9

Let us find the cost per pound

cost per pound = 9/5/4

multiply by the multiplicative inverse of the denominator

cost per pound = 9*4/5

cost per pound = 36/5

cost per pound = $7.2 per pound

Hence the cost of 1 pound of the package is $7.2

Answer Link

Otras preguntas

Explain the relationship between risk and return as it applies to investments
Ms. Young ate 4 donut holes and Mrs. Hatch ate 25% more than that. How many donut holes did Mrs. Hatch eat?
Name the changes of physical state when: oxygen gas is converted to liquid oxygen solid sulfur is converted directly to sulfur gas
what is 3(x - 7) + 4
Write 8/10 as a percentage
change the following sentences to the active voice. add an oppropriate subject where necessary. 1. The bracelet was found on the stairs last night.2. the absen
Read the following sentence, which contains a grammatical error. There is many reasons to visit Pennsylvania, not least of which are the famous historical sites
Find the slope of the line through each pair of points: (3,4) and (3,-4) m=?
Finland briefly had a King in 1918. From which country's royal family was he taken?
If information asymmetry and taxes are assumed away, payout form (share repurchase or dividend) is irrelevant – shareholder value is not increased or decreased