isabelanders32 isabelanders32
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

When 6 pounds of coffee cost $4.68, how much will 3 1/2 pounds cost?

Respuesta :

yamanm1105
yamanm1105 yamanm1105
  • 04-02-2021

Answer:

2.73

Step-by-step explanation:

Have a great day! I just put it down to cost per pound and and then multiplied by 3 1/2 and got the answer. :)

Answer Link
heyyoitssushi
heyyoitssushi heyyoitssushi
  • 04-02-2021

Answer:

$4.48

Step-by-step explanation:

6/4.68 = 1.28205128205 = 1.28

3 1/2 x 1.28 =

3.5 x 1.28 = 4.48 =

$4.48

Answer Link

Otras preguntas

The idea that humans are rightly the masters of nature has been called
If a frog can move 2 over 3 miles every hour, then how many hours would it take for a frog to go 6 miles?
On Saturday, Craig rode his bike 5/8 of a mile. On Saturday, he rode his bike 1/2 of a mile. Craig added 5/8+1/2=6/10and plotted 6/10 on his number line.
John wants to include grilled chicken in his restaurant’s food menu. During testing, the chef adds a few ingredients more than required. Which area of John’s bu
Do you think President Herbert Hoover’s response to the economic downturn that began in 1929 was adequate?
Can you help or tell answer for numbers 1 2 3 4
49 080 tickets have been sold for the tournament. 3 5 of the tickets are for the qualifying matches and 15% of the tickets are for the final match.
I don’t even know how to start this!! Please help me:( number 15 ☝
Which company is credited with solving a problem by creating a program that could work on all computers? IBM® Apple® Microsoft® Samsung®
When rocks are exposed to air, water, or ice, the rocks breaks down?